TEORIE BAREV - barevný kruh podle Johannese Ittena, teplé vs. studné barvy

Užitečnou pomůckou v teorii barev je barevný kruh – v interiérovém designu se nejčastěji používá barevný kruh podle Johannese Ittena. Vychází ze 12 základních barev, které na sebe navazují.

Barevný kruh pro navrhování interiérůBarevný kruh podle Johannese Ittena. Rozdělení barev na STUDENÉ a TEPLÉ.

Základní dělení barev je na škálu barev STUDENÝCH a barev TEPLÝCH.

Třídění je složitější, ale jednoduchou pomůcka je, že teplé barvy obsahují „slunce“ – tedy žlutou, studené barvy „led“ – tedy modrou. Více vidíte právě v barevném kruhu. Jen na okraj bych ještě ráda zmínila, že každá barva má i podtón – třeba vyloženě teplá barva jako je červená může mít i studený nádech; naopak i studená modrá barva může být v teplejším tónu. Pro sladěnost doporučuji držet se teplé nebo studené palety. Pokud je Vám celkem jedno, jestli jsou barvy teplé nebo studené, můžete se řídit tím, čeho chcete v místnosti dosáhnout.

  • STUDENÉ BARVY

    interiér ochladí a opticky zvětší
  • TEPLÉ BARVY

    místnost zútulní a opticky zmenší

Pokud stále tápete, sáhněte raději po neutrálních barvách, které se Vám neomrzí (béžová, krémová, ecru, taupe, hnědošedá, šedá, antracitová). Použijte ale různé struktury a vzory, aby pokoj nepůsobil nudně.

neutrální barvy

Pomůže také, pokud si vyberete nějakou vícebarevnou tapetu, látku, koberec nebo třeba obraz a v interiéru pak pravidelně a rovnoměrně použijete a opakujte všechny barvy, které obsahuje (výrobci totiž obvykle mají skvěle sladěno) a vy dopředu vidíte, jak na vás bude působit barevný výsledek.

Jak barvy sladit a kombinovat se dozvíte v další kapitole záložce BARVY.