PSYCHOLOGIE BAREV

Když promýšlíte jaké barvy použít u vás doma, zaměřte se nejprve na sebe a své pocity. Každý člověk je totiž jedinečný a na každého mohou barvy působit odlišně.

Pokud si nejste jisti, listujte časopisy, brouzdejte po internetu, prohlížejte obrázky interiérů, zkoumejte různá barevná schémata a sledujte, která barva na Vás jak působí. Vybírejte obrázky, které jsou Vám barevně příjemné, a zkuste se podívat, zda se nich některá barva opakuje? A naopak – najděte ty, které na Vás působí rušivě – která barva to má na svědomí?

Vnímání barev souvisí i s osobností člověka – extrovert si zřejmě bude libovat ve výrazných a kontrastních barvách, introvert zase upřednostní jemnější tóny. Oblíbenost barev se ale mění i u každého jednotlivce – třeba v průběhu času nebo v souvislosti s životní etapou a aktuální náladou. Člověk si zkrátka intuitivně vybírá barvy, které mu pro dané období dělají dobře. I toto vodítko ale někdy může být trochu zrádné. Máte-li zrovna negativní a depresivní období, začnete se automaticky obklopovat šedou a černou a tyto barvy u Vás ještě více podpoří splín. Měli byste přidat optimismus třeba za pomoci žluté, oranžové nebo červené. Třeba Vám to trochu rozveselí jinak nudné „šedé“ dny. Proto si nejprve projděte základní psychologické charakteristiky jednotlivých barev, i to Vám může pomoci v rozhodování. U každé barvy najdete i možnosti jejich použití v konkrétních místnostech a stručné rady jak s nimi pracovat v interiéru.

BÍLÁ

Barva čistoty, klidu a nevinnosti. Lidé, kteří mají rádi bílou, mají obvykle sklony k perfekcionismu a milují pořádek a čistotu. Přidává dojem vzdušnosti a opticky zvětšuje prostor. Při použití ve větším množství ale interiér může působit až sterilně a neútulně. Hodí se třeba do kuchyně. Pro svoji neutrálnost je vhodnou doplňující barvou k pestrým a výrazným odstínům (červená, modrá, zelená). Naopak čistou bílou je vhodné „rozbít“ černou, šedou nebo hnědou.

psychologe barev bílá kuchyněBílá kuchyně s červenými akcenty
bílá ložnice monochromatické schémaLožnice v monochromatické bílé působí až příliš sterilně

ŽLUTÁ

Veselá, svěží barva plná světla; často označována jako barva štěstí. Podporuje mysl a inteligenci. Záliba ve žluté značí ochotu učit se nové věci. Dobrou volbou je například do škol a studoven. Hodí se jako doplňková barva k šedé a černé, příliš mnoho žluté by totiž mohlo způsobovat žárlivost a roztěkanost. Na větší plochy je vhodné ji použít v jemném vanilkovém nebo pískovém odstínu a pomůže tak vytvořit příjemné a optimistické místo.

pracovna se žlutouPracovna podpořená žlutou posiluje myšlení
ložnice písková, žlutáLožnice v pískových odstínech se hodí na severní stranu, kde je málo přirozeného světla.

ORANŽOVÁ

Oranžová je poměrně výrazná barva, která aktivuje, dodává „šťávu“ a povzbuzuje komunikaci. Vyjadřuje optimistickou chuť do života a otevřenost. Oranžovou mohou odmítat lidé, kteří mají problém s navazováním kontaktů. Udává se, že zvyšuje chuť k jídlu. Hodí se do společenských místností nebo jídelen, kde se setkává větší množství lidí. Do interiéru jsou ale vhodnější její upravené odstíny jako korálová, skořicová, cihlová nebo terakota. Kontrastní barvou je tyrkysová, která příjemně tlumí její energii.

ložnice v jemných tónech s cihlovým akcentemLožnice v neutrálních taupe odstínech zvýrazněná cihlově oranžovými závěsy
ložnice oranžové posezení v okněLožnice s oranžovým posezením v okně se hodí pro společensky založené extroverty

ČERVENÁ

Je nejvýraznější a nejvíce energickou barvou. Je barvou lásky a vášně. Zvyšuje výkon, stimuluje, ale může vyvolávat vztek, napětí a agresivitu. Nejvhodnější je její použití v menším množství jako kontrastní barvu třeba na doplňky. Dokáže příjemně oživit jinak nudný interiér. Skvělá je například do domácí tělocvičny nebo posilovny.

červená lesklá lednice v kuchyniČervená lednice v antracitově bílé kuchyni podporuje chuť k jídlu a radost ze života

RŮŽOVÁ

Něžná a ženská barva. Je symbolem čistoty myšlení, lásky a romantiky. Přehnané používání růžové může značit odklon od reality. Vhodná je do dívčích pokojů; vždy je příjemnější v pastelových tónech. A v odstínu starorůžové a měděné v kombinaci s hnědou se ji nemusíte bát použít třeba i do obývacích prostor, kde vytvoří útulný harmonický prostor.

elegantní jídlena s růžovou, měděnou a starorůžovouJídelna se starorůžovými a měděnými odstíny růžové nepůsobí přeslazeně

FIALOVÁ

Sofistikovaná až mystická barva, která podporuje spiritualitu. Temná fialová působí až magickým dojmem. V kombinaci se zlatou evokuje luxus a hodí se do reprezentativních prostor. Široká barevná škála fialové umožňuje její využití jak v dětských pokojích (lila), kuchyních a jídelnách (levandulová v kombinaci s mátovou), ložnicích (švestková), pracovnách (zvyšuje motivaci, tvořivost a představivost) i meditačních místnostech.

bílá pohovka fialová stěnaFialová stěna za pohovkou pomůže vytvořit klidný meditační koutek
posezení s fialovou a studenou zlatouFialová v kombinaci se studenou zlatou přidá místnosti na luxusu

MODRÁ

Modrá je barva čistoty a svěžesti. Symbolizuje klid, mír a věrnost. Charakterizuje osoby klidné, důvěryhodné, s vyrovnaným charakterem někdy se sklonem k melancholii. Pocitově ochlazuje prostor, hodí se tedy do místností směřujících na jih nebo západ, kam dopadá velké množství slunečního svitu. Opticky zvětšuje prostor (opět se to ale s jejím použitím nesmí přehnat). Modrá pomáhá koncentraci, uklidňuje a podporuje komunikaci. Krásnou a výborně využitelnou barvou v interiérech je tyrkysově modrá; působí harmonizačně a skvěle se kombinuje (třeba s hořčicově žlutou, oranžovou nebo šedou a bílou, ale i červenou a černou).

stěna s rámečky v černé, modré a bíléStěna s rámečky v černo bílé s modrými detaily působí uklidňujícím dojmem
vintage retro kuchyně s pastelově tyrkysovouKuchyně s retro doplňky v pastelově tyrkysové by se hodila pro dietáře - snižuje chuť k jídlu

ZELENÁ

Svěží barva, která má harmonizační účinky, podobně jako třeba pobyt v přírodě. Hodí se jako zklidňující pro lidi neurotické a cholerické. Symbolizuje růst a plodnost a nový začátek, podporuje koncentraci. V případě zelené v interiéru jde velmi dobře kombinovat několik jejich odstínů najednou. Jelikož je to barva rostlin, obvykle je vhodnou doplňkovou barvou do většiny interiérů.

jídelna zeleno modro fialováZelená v interiéru se výborně kombinuje překvapivě třeba i s modrou a fialovou

HNĚDÁ

Hnědá je barva země a v interiéru navozuje pocit stability a bezpečí, je tedy vhodná třeba do obývacího pokoje nebo relaxačních místností. Na druhou stranu může snižovat energii a aktivitu, proto se nedoporučuje do prostor, kde je očekáván výkon. Hnědou obvykle odmítají ambiciózní lidé, kteří jdou tvrdě za svým cílem. Naopak příliš hnědé vyjadřuje konzervatismus až omšelost.

jídelna hnědé dřevoJídelna v zemitých hnědých tónech působí vyrovnaně

ŠEDÁ

Šedá je elegantní a neutrální barva, která se skvěle kombinuje. Může vyjadřovat nevyhraněnost a pasivitu. Samotná šedá tedy v interiéru působí formálně a nudně. Velice vhodné je ji kombinovat s výraznými dřevěnými dekory, které přidají na útulnosti a vytvoří pocit domácí pohody. Zvýraznit ji také můžete červenou, tyrkysovou nebo žlutou.

šedý obývák žluté polštářkyŠedý obývák je vhodně doladěný výrazně žlutými doplňky
obývák šedé obložení stěny, dubový nábytekObývák se šedým obložením je zútulněný nábytkem v dubovém dekoru

ČERNÁ

Často označovaná jako barva smutku, pokud se ale použije správně, nemusíte se její „temnoty“ obávat. Je totiž zároveň barvou vznešenosti, elegance a luxusu (zvlášť v lesklém provedení). Je základem finských interiérů, kde ji doplňuje bílá a světlé dřevo; případně ještě výrazně barevné textilie. Krásně podtrhuje moderní glamour styl, kde se kombinuje s fialovou, bílou, stříbrnou a zlatou.

obývák kombinace černé a bíléČerná v případě tohoto obýváku evokuje tradici a eleganci