Dobrý den, máme velikánský obývák spojený s kuchyní. Vysoký strop, jelikož je tu schodiště na galerii. Místo barevné stěny chci asi tapetu tm. štípaný kámen, případně jinou malbu, nevím co je lepší. Jakou barvu obývací stěny volit? Chtěla bych vzdušný útulný domov. Děkuji, jsem vděčná za jakoukoli radu.

Dobrý den, děkuji za fotky.

Základ je dobrý (chválím neutrální podlahu, dveře i sedačku). Také je skvělé, že máte záclony a závěsy – krásně místnost zútulňují. Nesedí mi tam přesně ta část, kterou zmiňujete – tedy stěna v obýváku a lila barva.

Doporučila bych určitě tmavší tapetu s dekorem (aby rozbila velkou jednolitou plochu). Pokud ale chcete docílit útulného domova, nedoporučuji tapetu se štípaným kamenem. Působí studeně a celkově imitace čehokoli není nejlepší volba (působí to levně). V současné době je na trhu obrovské množství různých zajímavých tapet. Skvělá volba by byla například řada City Lights (ilustrační obrázek www.na-zed-tapety.cz), jde s ní velmi dobře pracovat a vytvářet různé triky (například opticky snížit strop). Na výraznou tapetu by to potom chtělo jednoduchý neutrální nábytek – nějaký světlý šedohnědý odstín nebo pouze bílou (případně v kombinaci s antracitovou).

Druhou možností by bylo aplikovat nějakou neutrální výmalbu (například taupe – šedohnědou), potom by ale bylo potřeba „vyhrát si“ s nábytkem. Kombinovat tmavší teplejší dřevo s neutrálním dekorem (například ořech s bílou) a vyhrát si s vodorovnými liniemi (které opticky sníží strop) ve vertikálním kontextu (rozmístění do výšky).

Do konceptu také nezapadá posezení (bílá ratanová křesílka se stolečkem) – máte moderní elegantní interiér a tyto prvky patří spíše do francouzského nebo provence stylu). Stejně tak obrovskou juku bych přemístila; takto naopak zdůrazňuje příliš vysoký strop. Osvětlení také není ideální, více by se hodil lankový systém.

Hodně zdaru s proměnou

Gabriela

obývák lila výmalba vysoký strop
tapety City Lights, šedá, antracitová, pruhy
dub šedý dekor lamino