Proč vznikla interiérová poradna

Mám obrovskou radost, že Vás mohu přivítat v interiérové poradně, kterou právě otevírám. Vždycky mě zajímala architektura, domy, interiérový design, nábytek a jeho uspořádání, barvy a dekorace. Ale také mě vždy zajímali lidé a to jak žijí a bydlí. A tím nemyslím, jak honosně mají zařízené své domovy, ale jak osobitě to u nich vypadá a jak interiér vyjadřuje je samotné. Jsem přesvědčená, že prostředí, ve kterém žijeme – kde odpočíváme a relaxujeme, má na nás obrovský vliv a doufám, že tento web přispěje k tomu, aby si to čtenáři uvědomili a chtěli něco změnit. Někdy totiž stačí opravdu málo, aby to i u Vás vypadalo útulně a cítili jste se ve svých obydlích konečně jako doma.

Když jsem před pár lety přemýšlela, čemu bych se opravdu chtěla věnovat a podle rad různých příruček a koučů hledala, co je mi nejpřirozenější, začala jsem vzpomínat, co mě vždycky nejvíc bavilo a dávat si dohromady skládanku… Pak jsem ve svém dětském pokojíčku v domě mých rodičů objevila něco, co mě dostalo. Vždycky jsem ráda kreslila a tvořila, a když jsem přebírala spousty obrázků a výtvorů, našla jsem rozpracované dispozice mého tehdejšího pokojíčku! Už jsem na to skoro zapomněla, ale byl tam na čtverečkovaném papíře půdorys v měřítku a pak ve 2D jednotlivé kousky nábytku vystříhané z barevných papírů; k tomu byly i nákresy a návrhy jednotlivých kusů nábytků na míru (stůl, policový systém, šatna – které mi tenkrát podle nich brácha vyrobil) a rozkreslené pohledy na jednotlivé stěny. A to jsem tenkrát neměla žádnou příručku ani kurz jak na to. Pokojíček byl opravdu „promakaný“, krásný a přesto maximálně funkční – zkrátka takový můj ráj. Teď už to tam vypadá úplně jinak – je tam dětská postýlka a 2 rozkládací pohovky, protože ho teď s manželem a dětmi využíváme jako hostovský pokoj, ale byl to vlastně můj první designérský počin a opravdu jsem si ten proces užívala a ještě víc si pak užívala výsledek.

Pak jsem začala vzpomínat dál… No, jasně! Živě si pamatuju, jak na prázdninách u sestřenek viděla domeček pro panenky, který mě naprosto fascinoval – ne ty panenky, ale ten dům! Ty místnosti – každá byla jinak vytapetovaná, měla svoje zařízení, bylo tam vše – obývák, kuchyně, ložnice i koupelna. Nemohla jsem se od toho odtrhnout a největší štěstí bylo, když mi naši pořídili první kousky nábytku. Pak přišlo Lego a já zase nadšeně skládala a vymýšlela. I na vysoké škole jsem si musela upravit „sterilní“ kolejní pokoj.

I když potom přišla malá odbočka – vystudovala jsem Ekonomii se zaměřením na marketing, psychologii a sociologii a nějakou dobu pracovala v marketingu a PR – stále byl design v mém životě a zaplňoval můj volný čas. V knihkupectví mě to vždy táhlo do oddělení „dům/byt/zahrada/interiéry“, časopisy jsem také kupovala jen s tématikou bydlení, v televizi jsem hltala pořady jako „Jak se staví sen“, britský „Renovace v utajení“ s Debbie Travis a americké „Vítejte doma“.

Když jsem pak zařizovala náš první dům, dostudovala jsem spoustu materiálů, absolvovala několik kurzů a usadila tak můj přirozený talent a cit do teoretické roviny. Ale jen do té míry, aby to neovlivnilo můj „lidský přístup“. První návrhy a proměny jsem dělala pro kamarádky, kde to šlo nejsnadněji, protože jsem je dobře znala. Ale i díky tomu jsem si vypracovala postup, jak dobře poznat klienta a pochopit jeho představy a přání.

Jsem vlastně ráda, že jsem interiérový design nevystudovala přímo, protože člověk pak „získá“ jakési tunelové vidění. Vím to sama – vystudovala jsem marketing a na škole měla spoustu nápadů, ale čím víc jsem znala teorie, tím více se otupovala moje kreativita a já se tím složitěji dokázala na „problém“ podívat „zvnějšku“.

Často když navrhuji, narážím na různé nešvary a chyby. I proto jsem se rozhodla napsat e-book a proto jsem se také rozhodla založit interiérovou poradnu a psát blog. Jako ilustrační obrázky budu většinou používat vlastní fotografie realizací z www.ghdesign.cz nebo obrázky ze serveru www.houzz.com, případně (s jejich laskavým svolením) fotografie interiérů mých klientů.

Doufám, že i Vy tady najdete spoustu užitečných rad a hezké bydlení se stane Vaší cílem i cestou a důležitou součástí Vašich životů.

 

Gabriela Hrábková

podpis Gabriela Hrábková 3

foto Gabriela Hrábková

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.