Jak opticky i prakticky zvětšit místnost?

Někdo má to štěstí, že tenhle problém vůbec nemusí řešit. Někdo dokonce může mít problém opačný. Ale ten kdo někdy bydlel v malém bytě nebo dokonce garsonce – ví o čem mluvím. Jak to udělat, aby prostor vypadal větší a volnější? Shrnula jsem pro Vás pár rad, které se můžou hodit:

  • To, co jde, posuňte nahoru. Lze použít vyvýšenou nebo patrovou postel. Navrtáme-li skřínky na zeď, ušetříme spoustu místa. Pomocí polic získáme další potřebnou úložnou plochu; navíc to bude i lépe vypadat, protože nábytek bude rovnoměrně rozmístěn po pokoji i směrem do výšky.
  • Nábytek na míru. Někdy je řešením atypický nábytek – třeba o něco kratší postel s úložným prostorem. Skvělé je také vyplnění nevyužitých „koutů“ a rohů nábytkem vyrobeným přesně do těchto prostor.
  • Světlé barvy. Řiďte se jednoduchým pravidlem, že světlé a studené barvy prostor opticky rozšiřují. Nejlepší je tedy použít pastelové barvy (třeba zelenkavou nebo blankytně či tyrkysově modrou). Tmavší barvy pro oživení budou stačit na detailech (polštářek, kobereček).
  • Světlý nábytek. Použijte světlý nábytek (ideálně bílý nebo ve světlých dekorech dřeva – bříza, jasan, javor, bělený dub).
  • Hladké povrchy. Více světla se odráží z hladkých povrchů. Do menších pokojů je tedy vhodnější použít hladké podlahy (laminátové či vinylové nebo lina) a opět – spíše ve světlejších odstínech; koberce jen menší a kusové na zútulnění. Stejně tak použijte lesklý nebo leštěný nábytek.
  • Zrcadla. Optického zvětšení prostoru také dosáhnete pomocí zrcadel.

bílý nábytek

Dětský pokoj: V takovém (částečně podkrovním) pokoji jsou světlé pastelové tóny ideální. Pokud by dřevěné obložení nebylo bílé, ale v tmavším dekoru, působila by místnost stísněně.

zrcadla

Ložnice: Díky zrcadlovým dveřím skříní je místnost jakoby protažená do dálky. Aplikace dřevěných mřížek zase příjemně zjemňuje velké zrcadlové plochy.

 

 

Použité ilustrační obrázky jsou ze serveru houzz.com.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.