Barva roku 2016

Máte rádi barvy? Zajímáte se o barvy v interiéru? Pak byste měli vědět, že každý rok leadři v oblasti výroby a prodeje barev stanovují barevné trendy. Jednou z nejvýraznějších je společnost Pantone, která každý rok představuje barvu roku. Tentokrát je to trochu odlišné – pro rok 2016 jsou totiž stanoveny barvy dvě – tedy ještě přesněji – jejich kombinace.

Konkrétně ROSE QUARTZ (Pantone 13-1520) & SERENITY (Pantone 15-3919).

Co mají barvy roku vyjadřovat?

Něžně pastelově růžová a blankytně modrá jsou protikladem všudypřítomného stresu. Mají nás pomoci zklidnit v dnešní uspěchané době a alespoň doma pro nás vytvořit klidné, příjemné a bezpečné útočiště. Teplejší láskyplná růžová je spojena se studenější rozvážnou modrou. Stejně tak spojení žensky růžové a mužské modré má vyjadřovat propojení ženského a mužského principu, posilovat rovnoprávnost; na druhou stranu ale stále zachovat určitá genderová specifika a každému pohlaví ponechat jeho individualitu.

A jak s barvami roku pracovat?

Je dobré sledovat trendy, protože jejich vliv se samozřejmě projevuje v nabídce výrobců a prodejců nábytku a doplňků. Příkladem je třeba Bonami nebo Tchibo.

Barva roku 2016

Barvy roku se budou dobře vyjímat v matu i lesku, doplněné mohou být různými odstíny hnědé nebo šedé, ale i dalšími kontrastními barvami (jako je například žlutá).

Na druhou stranu, když si zařídíte dům nebo byt podle posledních trendů, není to ještě 100% záruka úspěchu. Při navrhování interiérů mých klientů se řídím spoustou jiných věcí, které ovlivňují výsledek; zejména se zaměřuji na ně samotné a zdaleka ne každému tato barevná kombinace může vyhovovat.

Kam s barvami roku?

Osobně si moc nedovedu představit, že bych výhradně s jejich použitím navrhla nějaký interiér (kromě dětského pokojíčku nebo dámského budoiru). Obývák s pastelově růžovou a modrou asi ne. Pokud ale budou pouze doplňkovými nebo kontrastními barvami, proč ne? Například Tchibo si s jejich použitím v nedávné kampani poradilo výborně. Doplněné dekorem dubu, šedou a taupe barvou se jejich působení posune do úplně jiného směru.

Tchibo pastelové barvy

Zdroj: Tchibo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I tato dvě barevná schémata, která nabízí přímo Pantone, jsou příjemná a dovedu si je v interiéru docela dobře představit.

Více najdete na: http://www.pantone.com/color-of-the-year-2016

Pantone barevné schémaPantone barevné schéma

 

 

 

 

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.