Zařizujete pokojíček pro miminko nebo batole? Udělejte rostoucí pokojíček.

Když navrhuji místnost, vždy se snažím myslet na budoucnost a případné změny v životě majitelů, které by její užívání a tím pádem i zařízení mohly ovlivnit. U dětských pokojíčků to platí dvojnásob. Děti rychle rostou a stejně tak rychle se mění jejich potřeby a to, co vše by měl ideální pokojíček splňovat. Je dobré na to myslet už při prvním zařizování.

Jak tedy na to, abyste pokojíček nemuseli neustále složitě měnit? Důležité je na začátku vytvořit jednotný koncept a dispozici.

Vymýšlíte samostatný pokojíček pro očekávané miminko? Nebo pro batole, u kterého už není potřeba, aby mělo postýlku u Vás v ložnici? Asi Vás napadá romantický nábytek a samé něžné drobnosti. Zkuste ale jít o kousek dál. Zkuste si Vaše dítě (a jeho pokojíček) představit za rok, za dva, za pět let… Pokud Vašemu dítěti vyloženě nechcete dopřát ten luxus, že bude mít každé dva roky nový pokojíček s novou výmalbou a novým nábytkem, přemýšlejte dopředu a řiďte se budoucími dispozicemi pokoje. Ušetří Vám to spoustu času, energie i peněz.

DISPOZICE – začněte postelí, stolem a skříní (v tomto pořadí)

Nejprve se zaměřte se na umístění velké postele. Ano, opravdu mám na mysli velkou postel 90x200cm. Ta totiž bude zabírat nejvíce místa a s jejím umístěním byste při plánování měli začít. S ohledem na velikost a to, že by měla být v klidnější „koutu“ a co nejvíce vzdálená dveřím a oknu, se obvykle nabízí jedno nebo dvě vhodná řešení. Do plánů teď přidejte stůl (který by měl být blízko dennímu světlu) a skříň (která také zabere větší část pokoje) a měli byste dojít k ideálnímu dispozičnímu řešení pokoje.

A teď se vrátíme zase zpět k miminku a nábytek upravíme. Místo velké postele zatím dejte malou postýlku a kojící křeslo pro maminku – do prostoru se vejdete, navíc to bude praktické.

Fialovo růžový pokojíček pro holčičku

Místo stolu navrhněte přebalovací pult nebo využijte stůl rovnou – jen ho navíc opatřete přebalovací podložkou (abyste se k miminku nemuseli tolik ohýbat, je vhodné přidat ještě jednoduchý nástavný díl). Když vymyslíte stůl a nad ním policový systém, využijete je v tuhle chvíli na umístění různých drobností, které budete pro miminko potřebovat; časem pak na nich budou psací potřeby a knihy.

Psací stůl a přebalovací pult v jednom

Pokud Vám v pokoji ještě zbývá prostor, můžete naplánovat hrací koutek s polštáři, sedáky nebo křesílkem, které využije dítě v každém věku. V holčičím pokojíčku nezapomeňte na kosmetický koutek se zrcadlem, zásuvkami a věšáčky na dívčí poklady. Nebo prostor nechejte zatím volný. Až bude dítě větší a projeví se jeho osobnost – vymyslíte mu jej na míru podle jeho zaměření a zájmů. V mých návrzích se snažím zohlednit (stejně jako to dělám u dospělých klientů) osobnost dítěte. Je vaše dítě dumavý introvert? – Udělejte mu tajnou skrýš, kam se může schovat se svými knihami. Hraje si vaše holčička nejčastěji na princeznu? – Nesmíte zapomenout na „němého sluhu“ pro pověšení šatů a korunek. Je Váš kluk společenský parťák? – Bude to chtít příležitostnou postel pro jeho kamarády. Má váš klouček nejraději ze všeho skládačky? – Vymyslete mu skládací celý pokoj! Dětský svět zkrátka nabízí tolik inspirace!

NÁBYTEKjednoduchý a neutrální

U základních prvků se řiďte pravidlem, že čím jednodušší a neutrálnější nábytek, tím lépe. Zapomeňte na nábytek s aplikovanými dětskými motivy (zrádná jsou zejména různá natištěná zvířátka jako medvídci, žirafky, berušky, atd.); stejně tak si odpuste nábytek s ornamenty a romantickými detaily. Toho všeho bude dost na hračkách a doplňcích. Pořiďte stylově čistý nábytek v bílé nebo světle šedé barvě nebo ve světlém dekoru dřeva (bříza, jasan, javor, smrk, borovice). Pokud nechcete nebo není nutné nechat vyrábět nábytek na míru, pořiďte rovnou všechny základní kousky z jedné nábytkové řady: skříň, komody, regály (výrobci neustále obměňují kolekce a později byste mohli mít problém sehnat stejný design nebo dekor). Nemusíte se bát, že nábytek bude jen tak bez účelu stát v pokoji. Určitě jej využijete a oceníte! Můžete zde uschovat spoustu věcí od oblečení, přes hračky až po plenky nebo třeba přebalovací podložky.

Co se týká stolu, můžete jej zakoupit rovnou (a třeba pod ním pomocí závěsů udělat skrýš), nebo později koupit nějaký rostoucí s výklopným systémem včetně rostoucí židličky, které dítě využije od chvíle, kdy začne aktivně malovat. Do té doby na jeho místě může stát třeba tabule a malý dětský stoleček s židličkou, kde si dítě může hrát a tvořit.

Psací stůl

Postel můžete časem pořídit mírně odlišnou. Když bude všechen ostatní nábytek jednotný, nebude to vadit.

BARVY (pravidlo 60 : 30 : 10) A DEKORACE

Co se týká barev – šetřete! Hračky jich dodají víc než dost. Vyberte jednu základní barvu, kterou můžete použít v různých odstínech (ta by měla být použita na cca 60% barevných ploch), přidejte jednu doplňkovou barvu (cca 30%) a případně ještě třetí pro kontrast (ale ve velmi malém množství – maximálně 10%). V případě dekorovaného nábytku počítejte i s touto barvou (v případě bílého nebo šedého nábytku to bude o to jednodušší).

Základní barvou (ve světlém odstínu) vymalujte jednu nebo dvě stěny, doplňkovou tmavší barvu použijte na jednu menší stěnu (třeba za postýlku), prostěradlo, koberec nebo závěsy. A v kontrastní barvě nakupte drobné dekorace jako malý kusový koberec, polštářky nebo větší hračku, která je součástí pokoje (stan, kuchyňka, nářaďový stolek). I na „budoucí“ hračky myslete dopředu (v jaké budou barvě, kde budou mít místo).

Vyhrát si naopak můžete s dekoracemi (jakou jsou například samolepky na stěny, krabice na hračky, atd.) – ty lze posléze celkem rychle, jednoduše a levně obměnit.

 

NEJLEPŠÍ POKOJÍČEK

A jak tedy zařídit ten nejlepší dětský pokoj? Vždy je dobré, mít dopředu vymyšlený koncept pokoje, barevné ladění a jasně si rozvrhnout rozmístění nábytku. Dobré také je poradit se s odborníkem. Ale nezapomeňte se zeptat toho nejdůležitějšího rádce – svého dítěte. Některé děti se radši hýbou, jiné milují malování a tvoření, další jsou společenské a zvou si často kamarády, jiné zase mají rády své soukromí. Každé dítě je jiné a tomu by se zaměření pokoje mělo jednoznačně přizpůsobit. Dětský pokoj by zkrátka měl být pro jeho malého obyvatele takový malý soukromý ráj. Ať už je vaše dítko zatím miminko, batole, předškolák, školák nebo už pěkný puberťák, určitě si zaslouží svůj vlastní prostor, o kterém sní a ve kterém mu bude dobře.

 

Úvodní ilustrační obrázek je ze serveru houzz.com.

Příklady nábytku jsou z Ikea.com.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.